Ceník montovaných domů Abakon Nacenění stavby
22.03.2023

Investování v době krize

Abakon SZT 135

Má smysl stavět dům navzdory obtížné ekonomické situaci? Ukazuje se, že ano! I dnes se může ukázat, že stavba domu je perspektivnější investicí než koupě hotové nemovitosti!

Sílící inflace, která s sebou přináší zvýšené náklady na půjčky, nás nutí pečlivě zvažovat každý finanční krok. Natož když jde o tak výraznou zátěž pro rozpočet, jakou je stavba domu nebo koupě bytu. Většinou se jedná o největší investici našeho života, spojenou s hypotékou na mnoho let. jak bychom se měli v současné situaci, kdy dochází k tak drastickému růstu cen, zachovat? Odložit investice a počkat na takzvané lepší časy? No, ekonomičtí experti nedávají příliš nadějí, že tento okamžik přijde. Ostatně, jak dlouho můžeme odkládat stavbu domu nebo koupi bytu. Komfort bydlení je jedním z klíčových faktorů kvality života. V našich klimatických podmínkách a při přijatém tradičním modelu bydlení trávíme značnou část života doma.

Mnozí se rozhodují pro nájem, čímž vlastně odkládají rozhodnutí půjčit si a koupit. A je to stejně nevyhnutelné, protože je to výsledek čisté kalkulace. V případě pronajatého bytu nebo domu platíme kromě stálých poplatků spojených s provozem prostor také poplatek pronajímateli ve formě nájemného nebo kauce. Růst cen však neminul ani pronajímatele a podmínky nájemného se často horentně změnily. Za této situace se přijetí výzvy ke koupi bytu nebo stavbě domu stává oprávněným.

A tak padne rozhodnutí – investovat, navzdory obtížným podmínkám. Musíte to však udělat s rozumem a mimořádně opatrně. Zatím jsme výše uvažovali jak o koupi bytu, tak o stavbě domu. Rychlý přehled trhu nás však přiměje rychle opustit první možnost. Proč?

nowoczesna stodoła Abakon SZT 135

Za prvé: cena

Koupě bytu na současném realitním trhu někdy převyšuje náklady na stavbu domu. Jak je to možné? Parafrází jednoho amerického prezidenta bychom řekli: Technologie, blbost! Ačkoli rozhodně nemáme v úmyslu nikoho urazit, mnozí z nás nechali své znalosti o stavbě domů na úrovni 90. let minulého století. Tehdy ještě stavba trvala roky, stála majlant a trendy vyžadovaly od stavebníků investice do domu s rozlohou daleko přesahující jejich potřeby. Dnes se domy staví na míru – nikoho nešokuje, když postaví dům pod sto metrů čtverečních. Moderní stavební metody, jako je například stavba domů z keramzitu, navíc výrazně urychlují dobu výstavby. Oba tyto prvky rozhodně ovlivňují cenu.

Abakon SZT 135 -

Za druhé: náklady na inženýrské sítě

Je důležité, abyste měli vliv na své náklady. Při koupi bytu platíte kromě úvěru ještě nájemné bytovému družstvu nebo pevný poplatek společenství. Stále vám jsou účtovány poplatky za užívání společných částí, připlácíte za parkovací místo, hradíte fond obnovy, mimo jiné pro případ nepředvídaných havárií.

To se ani zdaleka neblíží hospodaření s vašimi výdaji v domácnosti. Pokud svou investici správně naplánujete a rozhodnete se pro energeticky úsporný dům s rozšířenou střechou, snížíte své náklady na vytápění. Díky stále rozšířenějšímu využívání zahradních elektráren v podobě fotovoltaických panelů můžete snížit své účty za elektřinu na minimum. Již ve fázi výstavby můžete sami ovlivnit následné náklady na energie. Projekty a stavební technologie, které společnost Abakon v průběhu let realizovala, vám v tom jistě pomohou.

Abakon SZT 135 - interiér

Za třetí: komfort

V nabídce Abakonu najdete mnoho domů o velikosti 100, 80 nebo dokonce méně než 60 metrů čtverečních. To je stále více než u mnoha bytů. A přesto je komfort bydlení v rodinném domě, byť malém, byť na malém pozemku, nesrovnatelný. Zařiďte si zahradu podle svých představ a vytvořte si oázu klidu a pohody, relaxační zónu nebo hřiště pro děti. Parkovací plocha pod domem je jen vaše. Nepříjemní sousedé… se sice stále mohou vyskytnout, ale alespoň už nesdílíte společnou chodbu a každý si spravuje svůj dvorek.

Při celoživotním rozhodování o velké investici se vyplatí zvážit nejen počáteční náklady, ale i prozíravé posouzení pozdějších nákladů na užitek. Na druhou stranu kvalita života a pohodlí každodenního života je neocenitelnou devizou.