Ceník montovaných domů Abakon Nacenění stavby
03.05.2022

Růst cen stavebních materiálů

Dramatický nárůst cen stavebních materiálů je skutečností. Veškeré spekulace, že na začátku roku dojde k poklesu cen, se ukázaly být pouhými fámami. Jaká je současná situace na stavebním trhu? Mají ceny materiálu reálnou šanci se stabilizovat, nebo budou i nadále stoupat?

Proč došlo ke zvýšení cen?

Připomeňme, že nárůst cen stavebních materiálů v uplynulém roce byl způsoben různými faktory. Na jedné straně je zde velmi silná poptávka, která je stále vysoká. Na druhou stranu se v různých fázích dodavatelského řetězce objevují potíže s jednotlivými materiály. Pandemie, logistické problémy, zpoždění výroby nebo zavřené výrobní závody jsou jen některé z důvodů současné situace. Přestože uplynulo několik měsíců, situace se vůbec nezlepšila. Důvodem je další zvyšování. Tentokrát dochází ke zvýšení cen elektřiny, plynu, pohonných hmot a práce.

Jak rostou ceny stavebních materiálů?

Růst cen ve stavebnictví je i nadále velmi dynamický. Výrobci a dodavatelé stavebních materiálů každý měsíc aktualizují své ceníky a uvádějí, že právě kvůli problémům s dostupností surovin nebo nárůstu cen pohonných hmot se výrazně zvýšila cena finálního výrobku. Takový nárůst zaznamenala například ocel, jejíž cena se za poslední rok zvýšila o 123 %. To má značný význam při stavbě domů, kde se ocelová táhla používají jako výztuž základových desek a stěn. Cena této suroviny se již stabilizovala, ale zůstává na vysoké úrovni a nepředpokládá se její pokles.

Jeden z klíčových dodavatelů sádrokartonových desek hlásil na začátku roku velké logistické potíže. Velmi vysoký objem objednávek vedl k úplnému vyprodání zásob, takže všechny nové objednávky desek G-K byly pozastaveny. Přednostně byly vyřízeny dosud podané objednávky, což výrazně prodlouží čekací dobu na tento stavební materiál. Problém s dostupností měl dopad na cenu sádrokartonu, která se zvýšila o necelých 30 %.

Potížím čelí také výrobci střešních tašek. Dostupnost střešní krytiny je velmi omezená, na materiál se čeká týdny a jeho cena se v poslední době zvýšila o 30-40 % v závislosti na modelu.

Jeden z klíčových dodavatelů minerální vlny pro izolaci oznámil za posledních šest měsíců pětkrát zvýšení cen. V lednu loňského roku stál m2 vlny (lambda 0,0039 o tloušťce 20 cm) přibližně 100 Kč bez DPH. O rok později je to již více než 170 Kč bez DPH. To představuje nárůst o 66 % na metr čtvereční.

Obtížná situace je také v případě dostupnosti a cen pěnového polystyrenu. V závislosti na typu se v roce 2021 zvýší o 80-95 %. Vezmeme-li v úvahu, že tento materiál se používá v několika fázích výstavby (např. základová deska, vyvýšení budovy, podlahový polystyren), je nárůst ceny celé stavby nevyhnutelný.

Předpovědi na rok 2022

Podle odborníků ve stavebnictví se neočekává pokles cen. Odborníci předpovídají, že ceny materiálů budou i nadále vyšší než před vypuknutím pandemie koronaviru. Proč?

Hlavními důvody jsou neustále rostoucí poptávka a neustálé logistické potíže. K tomu se přidává již zmíněný rekordní nárůst cen elektřiny, pohonných hmot a nejistá budoucnost vzhledem k situaci na Ukraině. Stejně jako Spojené státy sehrály velkou roli na začátku krize (mluvíme o dřevu), mohou mít i tentokrát velmi velký vliv na situaci v naší zemi. V příštích 2 až 3 letech se očekává obnovení velkých stavebních investic, a proto bude nutné nakupovat stavební materiály z Evropy. To se opět může projevit ve snížené dostupnosti surovin a následně i v jejich cenách.

Vynakládáme veškeré úsilí, abychom zajistili plynulé dodávky stavebních materiálů na staveniště. Přes naše nejlepší úmysly však nejsme schopni udržet loňské ceny, a proto i v naší společnosti dochází k současnému zdražování. Pádící inflace se netýká jen nás a ceny všech výrobků a služeb rostou. Pevně doufáme, že se situace nakonec stabilizuje a ceny klesnou na jinou úroveň – ale nepočítejte s tím, že by se vrátily do doby před pandemií.